CD10FD221JO3F — SILVER MICA CAPACITOR 220PF, 500V, 5%, RADIAL
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD10FD221JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 220PF, 500V, 5%, RADIAL
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • Capacitance: 220pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 3.6mm
  • Product Range: Type CD10 Series
  • Product Width: 5.6mm
  • Product Height: 11.68mm
  • Product Length: 9.9mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C