CD10FD101JO3F — Mica Capacitor, 100 pF, 500 V, ± 5%, PC Pin, 3.6 mm, Radial Leaded
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD10FD101JO3F
Mica Capacitor, 100 pF, 500 V, ± 5%, PC Pin, 3.6 mm, Radial Leaded
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • Capacitance:100pF; Voltage Rating:500V; Capacitance Tolerance:± 5%; Product Range:CD10 Series; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:3.6mm; Operating ; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Capacitance: 100pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 3.6mm
  • Product Range: CD10 Series
  • Product Width: 5.1mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 10.88mm
  • Product Length: 9.4mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C