CD10FD101FO3F — SILVER MICA CAPACITOR 100PF, 500V, 1%, R
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD10FD101FO3F
SILVER MICA CAPACITOR 100PF, 500V, 1%, R
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • SILVER MICA CAPACITOR 100PF, 500V, 1%, RADIAL; Capacitance:100pF; Voltage(DC):500V; Capacitance Tolerance:± 1%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lead Spacing:3.6mm; Capacitor Case / P
  • Capacitance: 100pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 3.6mm
  • Product Range: CD10 Series
  • Product Width: 5.1mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 10.88mm
  • Product Length: 9.4mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 1%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C