CCB250PS15 — AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 250 W, 80V AC to 275V AC
Illustrative purposes only
CCB250PS15
AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 250 W, 80V AC to 275V AC
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC Open Frame Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Power Rating (Covection Cooling):250W; Power Rating (Forced Cooling):-; Input Voltage VAC:80V AC to 275V AC; Power Supply Output Type:Adjustable, Fixed;
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Product Range: CCB250 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 250W
  • Input Voltage VAC: 80V AC to 275V AC
  • Input Voltage AC Max: 275V
  • Input Voltage AC Min: 80V
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 16.7A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Current - Output 4: -
  • Output Voltage - Output 1: 15VDC
  • Output Voltage - Output 2: -
  • Output Voltage - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 4: -
  • Power Supply Applications: ITE & Medical
  • Power Rating (Forced Cooling): -
  • Power Rating (Convection Cooling): 250W