CC453232-220KL — Wirewound Inductor, 22 µH, 0.9 ohm, 18 MHz, 1812 [4532 Metric], CC453232 Series
Illustrative purposes only
CC453232-220KL
Wirewound Inductor, 22 µH, 0.9 ohm, 18 MHz, 1812 [4532 Metric], CC453232 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):-; Inductor Construction:Wirewound; Saturation Current (Isat):370mA; Product Range:CC453232 Series; Power Inductor Case:4.2mm x 3.2mm x 3.2mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CC453232 Series
  • Product Width: 3.2mm
  • Product Height: 3.2mm
  • Product Length: 4.5mm
  • DC Current Rating: -
  • DC Resistance Max: 0.9ohm
  • Inductor Case Style: 4.2mm x 3.2mm x 3.2mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1812 [4532 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 18MHz