BZX584C13-G3-08 — Zener Single Diode, 13 V, 300 mW, SOD-523, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZX584C13-G3-08
Zener Single Diode, 13 V, 300 mW, SOD-523, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX584C Series
  • Diode Case Style: SOD-523
  • Power Dissipation: 300mW
  • Zener Voltage Nom: 13V
  • Operating Temperature Max: 150°C