BZX55C8V2-TAP — Zener Single Diode, 8.2 V, 500 mW, DO-35, 2 Pins, 175 °C, Through Hole
Illustrative purposes only
BZX55C8V2-TAP
Zener Single Diode, 8.2 V, 500 mW, DO-35, 2 Pins, 175 °C, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX55 Series
  • Diode Case Style: DO-35
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 8.2V
  • Operating Temperature Max: 175°C