BZX55C7V5-TR — Zener Single Diode, 7.5 V, 500 mW, DO-35, 2 Pins, 175 °C, Through Hole
Illustrative purposes only
BZX55C7V5-TR
Zener Single Diode, 7.5 V, 500 mW, DO-35, 2 Pins, 175 °C, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:7.5V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:DO-35; Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:175°C; Product Range:BZX55 Serie
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX55
  • Diode Case Style: DO-35
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 7.5V
  • Operating Temperature Max: 175°C