BZX55C6V2-TAP — Zener Single Diode, 6.2 V, 500 mW, DO-35 (DO-204AH), 2 Pins, 175 °C, Through Hole
Illustrative purposes only
BZX55C6V2-TAP
Zener Single Diode, 6.2 V, 500 mW, DO-35 (DO-204AH), 2 Pins, 175 °C, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX55 Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: DO-35 (DO-204AH)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 6.2V
  • Operating Temperature Max: 175°C