BZX55C5V6-TAP — Zener Single Diode, 5.6 V, 500 mW, DO-35, 2 Pins, -65 °C, Through Hole
Illustrative purposes only
BZX55C5V6-TAP
Zener Single Diode, 5.6 V, 500 mW, DO-35, 2 Pins, -65 °C, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:5.6V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:DO-35; Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:-65°C; Product Range:BZX55 Series; Aut
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX55
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: DO-35
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 5.6V
  • Operating Temperature Max: -65°C