BZX55C12-TR — ZENER DIODE, 500mW, 12.7V, DO-35
Illustrative purposes only
BZX55C12-TR
ZENER DIODE, 500mW, 12.7V, DO-35
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: DO-35
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 12V
  • Operating Temperature Max: 175°C