BZX55C10-TR — ZENER DIODE, 500mW, 10V, DO-35
Illustrative purposes only
BZX55C10-TR
ZENER DIODE, 500mW, 10V, DO-35
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Nom:10V; Power Dissipation:500mW; Diode Case Style:DO-35; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:175°C; Diode Mounting:Through Hole; Product Range:BZX55 Series; Qualifi
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: DO-35
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 10V
  • Operating Temperature Max: 175°C