BZX55B10-TR — Zener Single Diode, 10 V, 500 mW, DO-35, 2 Pins, 175 °C, Through Hole
Illustrative purposes only
BZX55B10-TR
Zener Single Diode, 10 V, 500 mW, DO-35, 2 Pins, 175 °C, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:10V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:DO-35; Zener Tolerance ±:2%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:175°C; Product Range:BZX55 Series; Automotive Qua
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX55
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: DO-35
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 10V
  • Operating Temperature Max: 175°C