BZX384C75-HG3-08 — Zener Single Diode, 75 V, 200 mW, SOD-323, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZX384C75-HG3-08
Zener Single Diode, 75 V, 200 mW, SOD-323, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX384 Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323
  • Power Dissipation: 200mW
  • Zener Voltage Nom: 75V
  • Operating Temperature Max: 150°C