BZX38450-C12X — Zener Single Diode, 12 V, 300 mW, SC-76, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZX38450-C12X
Zener Single Diode, 12 V, 300 mW, SC-76, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Diode Case Style: SC-76
  • Power Dissipation: 300mW
  • Zener Voltage Nom: 12V
  • Operating Temperature Max: 150°C