BZX384-B3V6,115 — Zener Single Diode, 3.6 V, 300 mW, SOD-323, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZX384-B3V6,115
Zener Single Diode, 3.6 V, 300 mW, SOD-323, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: NEXPERIA
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:3.6V; Power Dissipation Pd:300mW; Diode Case Style:SOD-323; Zener Tolerance ±:2%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:150°C; Product Range:BZX384 Series; Au
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZX384
  • Diode Case Style: SOD-323
  • Power Dissipation: 300mW
  • Zener Voltage Nom: 3.6V
  • Operating Temperature Max: 150°C