BZV90-C10,115 — Zener Single Diode, 10 V, 1.5 W, SOT-223, 4 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZV90-C10,115
Zener Single Diode, 10 V, 1.5 W, SOT-223, 4 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: NEXPERIA
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 4Pins
  • Product Range: BZV90 Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOT-223
  • Power Dissipation: 1.5W
  • Zener Voltage Nom: 10V
  • Operating Temperature Max: 150°C