BZV85-C6V2,113 — Zener Single Diode, 6.2 V, 1 W, DO-41 (DO-204AL), 2 Pins, 200 °C, Through Hole
Illustrative purposes only
BZV85-C6V2,113
Zener Single Diode, 6.2 V, 1 W, DO-41 (DO-204AL), 2 Pins, 200 °C, Through Hole
  • Manufacturer: NEXPERIA
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:6.2V; Power Dissipation Pd:1W; Diode Case Style:DO-41 (DO-204AL); Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:200°C; Product Range:BZV85 Series; A
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZV85
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: DO-41 (DO-204AL)
  • Power Dissipation: 1W
  • Zener Voltage Nom: 6.2V
  • Operating Temperature Max: 200°C