BZV85-C12,133 — Zener Single Diode, 12 V, 1.3 W, SOD-66, 2 Pins, Through Hole
Illustrative purposes only
BZV85-C12,133
Zener Single Diode, 12 V, 1.3 W, SOD-66, 2 Pins, Through Hole
  • Manufacturer: NEXPERIA
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZV85 Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: SOD-66
  • Power Dissipation: 1.3W
  • Zener Voltage Nom: 12V