BZV55-C5V1,115 — Zener Single Diode, 5.1 V, 500 mW, SOD-80C, 2 Pins, 200 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZV55-C5V1,115
Zener Single Diode, 5.1 V, 500 mW, SOD-80C, 2 Pins, 200 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: NEXPERIA
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:5.1V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:SOD-80C; Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:200°C; Product Range:BZV55 Series;
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Diode Case Style: SOD-80C
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 5.1V
  • Operating Temperature Max: 200°C