BZV55-B5V1,115 — Zener Single Diode, 5.1 V, 400 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 200 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZV55-B5V1,115
Zener Single Diode, 5.1 V, 400 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 200 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: NEXPERIA
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:5.1V; Power Dissipation Pd:400mW; Diode Case Style:SOD-80 (MiniMELF); Zener Tolerance ±:2%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:200°C; Product Range:BZV55 Ser
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZV55 Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 400mW
  • Zener Voltage Nom: 5.1V
  • Operating Temperature Max: 200°C