BZV55-B56,115 — Zener Single Diode, 56 V, 400 mW, SOD-80C, 2 Pins, 200 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZV55-B56,115
Zener Single Diode, 56 V, 400 mW, SOD-80C, 2 Pins, 200 °C, Surface Mount
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZV55 Series
  • Diode Case Style: SOD-80C
  • Power Dissipation: 400mW
  • Zener Voltage Nom: 56V
  • Operating Temperature Max: 200°C