BZV49-C18,115 — Zener Single Diode, 18 V, 1 W, SOT-89, 3 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
BZV49-C18,115
Zener Single Diode, 18 V, 1 W, SOT-89, 3 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: NEXPERIA
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:18V; Power Dissipation Pd:1W; Diode Case Style:SOT-89; Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:150°C; Product Range:BZV49 Series; Au
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: BZV49
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOT-89
  • Power Dissipation: 1W
  • Zener Voltage Nom: 18V
  • Operating Temperature Max: 150°C