BZT55C56 L1G — Zener Single Diode, 56 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
BZT55C56 L1G
Zener Single Diode, 56 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:56V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:SOD-80 (MiniMELF); Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:2; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 56V
  • Operating Temperature Max: 175°C