BZT55C30 L1G. — Zener Single Diode, 30 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
BZT55C30 L1G.
Zener Single Diode, 30 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZT55Cxxx Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 30V
  • Operating Temperature Max: 175°C