BZT55C15 L1 — Zener Single Diode, 15 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
BZT55C15 L1
Zener Single Diode, 15 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
  • Product type: Zener Single Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 15V
  • Power Dissipation Pd: 500mW
  • Operating Temperature Max: 175°C