BZT52HC5V6WFQ-7 — Zener Single Diode, 5.6 V, 830 mW, SOD-123F, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
BZT52HC5V6WFQ-7
Zener Single Diode, 5.6 V, 830 mW, SOD-123F, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZT52HCxxWF Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-123F
  • Power Dissipation: 830mW
  • Zener Voltage Nom: 5.6V
  • Operating Temperature Max: 150°C