BZT52HC30WF-7 — Zener Single Diode, 30 V, 375 mW, SOD-123F, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
BZT52HC30WF-7
Zener Single Diode, 30 V, 375 mW, SOD-123F, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: BZT52HCxxWF Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-123F
  • Power Dissipation: 375mW
  • Zener Voltage Nom: 30V
  • Operating Temperature Max: 150°C