BN-LG13Y1R3MYB — NTC Thermistor, In-Rush Current Limiting, 1.3 ohm, 7 A, 13 mm Disc, BN-LG13Y Series
Illustrative purposes only
BN-LG13Y1R3MYB
NTC Thermistor, In-Rush Current Limiting, 1.3 ohm, 7 A, 13 mm Disc, BN-LG13Y Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Inrush Current Limiting (ICL) NTC Thermistors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Approvals: cURus, TUV, UL
  • Disc Size: 13mm
  • Product Range: BN-LG13Y Series
  • Resistance (25°C): 1.3ohm
  • Maximum Energy Rating at 25°C: -
  • Maximum Steady State Current at 25°C: 7A