BN-LG10Y100MYB — NTC Thermistor, In-Rush Current Limiting, 10 ohm, 3 A, 10 mm Disc, BN-LG10Y Series
Illustrative purposes only
BN-LG10Y100MYB
NTC Thermistor, In-Rush Current Limiting, 10 ohm, 3 A, 10 mm Disc, BN-LG10Y Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Inrush Current Limiting (ICL) NTC Thermistors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Approvals: cURus, UL
  • Disc Size: 10mm
  • Product Range: BN-LG10Y Series
  • Resistance (25°C): 10ohm
  • Maximum Energy Rating at 25°C: -
  • Maximum Steady State Current at 25°C: 3A