BN-LG08Y5R0MYB — NTC Thermistor, In-Rush Current Limiting, 5 ohm, 3 A, 8 mm Disc, BN-LG08Y Series
Illustrative purposes only
BN-LG08Y5R0MYB
NTC Thermistor, In-Rush Current Limiting, 5 ohm, 3 A, 8 mm Disc, BN-LG08Y Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Inrush Current Limiting (ICL) NTC Thermistors
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Disc Size: 8mm
  • Resistance (25°C): 5ohm
  • Maximum Steady State Current at 25°C: 3A