BAS70E6327HTSA1 — Small Signal Diode, Single, 70 V, 70 mA, 1 V, 100 mA
Illustrative purposes only
BAS70E6327HTSA1
Small Signal Diode, Single, 70 V, 70 mA, 1 V, 100 mA
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Small Signal Diodes
  • Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:70V; Forward Current If(AV):70mA; Forward Voltage VF Max:1V; Reverse Recovery Time trr Max:-; Forward Surge Current
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: BAS70
  • Diode Case Style: SOT-23
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1V
  • Forward Surge Current: 100mA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 70mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 70V