BAS7005E6327HTSA1 — Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 70 V, 70 mA, 1 V, 100 mA, 125 °C
Illustrative purposes only
BAS7005E6327HTSA1
Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 70 V, 70 mA, 1 V, 100 mA, 125 °C
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: BAS70 Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOT-23
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1V
  • Forward Surge Current: 100mA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 70mA
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 70V