BAS4005E6327HTSA1 — Small Signal Diode, Dual Common Cathode, 40 V, 120 mA, 1 V, 200 mA
Illustrative purposes only
BAS4005E6327HTSA1
Small Signal Diode, Dual Common Cathode, 40 V, 120 mA, 1 V, 200 mA
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Small Signal Diodes
  • Diode Configuration:Dual Common Cathode; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:40V; Forward Current If(AV):120mA; Forward Voltage VF Max:1V; Reverse Recovery Time trr Max:-; Forward
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: BAS40
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOT-23
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1V
  • Forward Surge Current: 200mA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 120mA
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V