B82464G4103M000 — Power Inductor (SMD), 10 µH, 3.4 A, Shielded, 3.5 A, B82464G4 Series
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B82464G4103M000
Power Inductor (SMD), 10 µH, 3.4 A, Shielded, 3.5 A, B82464G4 Series
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):3.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.5A; Product Range:-; Power Inductor Case:10.4mm x 10.4mm x 4.8mm; DC Resistance
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: B82464G4 Series
  • Product Width: 10.4mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10.4mm
  • DC Resistance Max: 0.03ohm
  • RMS Current (Irms): 3.4A
  • Power Inductor Case: 10.4mm x 10.4mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3.5A