B43541B6227M060 — Electrolytic Capacitor, 220 µF, 500 V, ± 20%, Snap-In, 8000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
B43541B6227M060
Electrolytic Capacitor, 220 µF, 500 V, ± 20%, Snap-In, 8000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.42ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: B43541 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 40mm
  • Ripple Current: 1.72A
  • Product Diameter: 30mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 8000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C