B43526B5477M060 — Electrolytic Capacitor, 470 µF, 450 V, ± 20%, Solder, 3000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
B43526B5477M060
Electrolytic Capacitor, 470 µF, 450 V, ± 20%, Solder, 3000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.21ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 470µF
  • Voltage(DC): 450V
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: B43526 Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 45mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 2.3A
  • Product Diameter: 40mm
  • Capacitor Terminals: Solder
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C