B43523B4108M060 — Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 350 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 85°C, Polar
Illustrative purposes only
B43523B4108M060
Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 350 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 85°C, Polar
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.075ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(DC): 350V
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: B43523 Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 55mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 4.78A
  • Product Diameter: 40mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 10000 hours @ 85°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C