B43512A9228M080 — Electrolytic Capacitor, 2200 µF, 400 V, ± 20%, Snap-In, 5000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
B43512A9228M080
Electrolytic Capacitor, 2200 µF, 400 V, ± 20%, Snap-In, 5000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.04ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 2200µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 400V
  • Qualification: -
  • Product Height: 80mm
  • Ripple Current: 7.9A
  • Product Diameter: 45mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C