B43508B9567M000 — Electrolytic Capacitor, Snap-in, 560 µF, 400 V, ± 20%, Snap-In, 3000 hours @ 105°C
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B43508B9567M000
Electrolytic Capacitor, Snap-in, 560 µF, 400 V, ± 20%, Snap-In, 3000 hours @ 105°C
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.22ohm
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 560µF
  • Voltage(DC): 400V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: B43508
  • Product Height: 40mm
  • Ripple Current: 1.83A
  • Product Diameter: 35mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C