B43505C5107M000 — Electrolytic Capacitor, Snap-in, 100 µF, 450 V, ± 20%, Snap-In, 4000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
B43505C5107M000
Electrolytic Capacitor, Snap-in, 100 µF, 450 V, ± 20%, Snap-In, 4000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:100µF; Voltage Rating:450V; Product Range:B43505 Series; Lifetime @ Temperature:4000 hours @ 85°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Quick Connect, Snap-In;
  • ESR: 1.36ohm
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 450V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: B43505 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 30mm
  • Ripple Current: 760mA
  • Product Diameter: 30mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 4000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C