B43504B2477M000 — Electrolytic Capacitor, Snap-in, 470 µF, 250 V, ± 20%, Snap-In, 3000 hours @ 105°C
Illustrative purposes only
B43504B2477M000
Electrolytic Capacitor, Snap-in, 470 µF, 250 V, ± 20%, Snap-In, 3000 hours @ 105°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:470µF; Voltage Rating:250V; Product Range:B43504 Series; Lifetime @ Temperature:3000 hours @ 105°C; Capacitance; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • ESR: 0.28ohm
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 470µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 250V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: B43504 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 30mm
  • Ripple Current: 1.6A
  • Product Diameter: 30mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C