B43501A6157M000 — Electrolytic Capacitor, Long Life, 150 µF, 500 V, ± 20%, Snap-In, 5000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
B43501A6157M000
Electrolytic Capacitor, Long Life, 150 µF, 500 V, ± 20%, Snap-In, 5000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:150µF; Voltage Rating:500V; Product Range:B43501 Series; Lifetime @ Temperature:5000 hours @ 85°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capac; Available until stocks are exhausted
  • ESR: 0.88ohm
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: B43501 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 30mm
  • Ripple Current: 1.1A
  • Product Diameter: 30mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C