B43464A9688M000 — Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 400 V, ± 20%, Screw, 5000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
B43464A9688M000
Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 400 V, ± 20%, Screw, 5000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.018ohm
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 6800µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 400V
  • Lead Spacing: 31.7mm
  • Product Range: B43464 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 143.2mm
  • Ripple Current: 17.2A
  • Product Diameter: 76.9mm
  • Capacitor Terminals: Screw
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C