B43464A5108M000 — Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 5000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
B43464A5108M000
Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 5000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.11ohm
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 450V
  • Lead Spacing: 22.2mm
  • Product Range: B43464 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 80.7mm
  • Ripple Current: 4.7A
  • Product Diameter: 51.6mm
  • Capacitor Terminals: Screw
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C