B43456A5228M000 — Electrolytic Capacitor, 2200 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
B43456A5228M000
Electrolytic Capacitor, 2200 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.1ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 2200µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 450V
  • Lead Spacing: 28.5mm
  • Product Range: B43456 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 105.7mm
  • Ripple Current: 8.4A
  • Product Diameter: 64.3mm
  • Capacitor Terminals: Screw
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 12000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C