B43456A5108M000 — Electrolytic Capacitor, Screw, 1000 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
Illustrative purposes only
B43456A5108M000
Electrolytic Capacitor, Screw, 1000 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:1000µF; Voltage Rating:450V; Product Range:B43456 Series; Lifetime @ Temperature:12000 hours @ 85°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Screw; Diameter:51.6mm
  • ESR: 0.22ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 450V
  • Lead Spacing: 22.2mm
  • Product Range: B43456 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 80.7mm
  • Ripple Current: 4.8A
  • Product Diameter: 51.6mm
  • Capacitor Terminals: Screw
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 12000 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -25°C