B43417A4557K050 — Electrolytic Capacitor, 550 µF, 350 V, ± 10%, Snap-In
Illustrative purposes only
B43417A4557K050
Electrolytic Capacitor, 550 µF, 350 V, ± 10%, Snap-In
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 550µF
  • Voltage(AC): -
  • Voltage(DC): 350V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: B43417 Series
  • Qualification: -
  • Product Height: 40mm
  • Ripple Current: -
  • Product Diameter: 25mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Lifetime @ Temperature: -
  • Operating Temperature Max: 60°C
  • Operating Temperature Min: -25°C