B32672L1123J000 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 12000 pF, ± 5%, 600 V, 1.6 kV
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
B32672L1123J000
General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 12000 pF, ± 5%, 600 V, 1.6 kV
  • Manufacturer: EPCOS
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance: 12000pF
  • Voltage(AC): 600V
  • Voltage(DC): 1.6kV
  • Lead Spacing: 15mm
  • Product Range: B32672L
  • Product Width: 6mm
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: 18mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Min: -55°C