B32671P6823K000 — Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.082 µF, ± 10%, Single-Phase PFC
Illustrative purposes only
B32671P6823K000
Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.082 µF, ± 10%, Single-Phase PFC
  • Manufacturer: TDK
  • Product type: Power Film Capacitors
  • Capacitance:82000pF; Voltage Rating:630V; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:B32671P Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals:
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Height: 11mm
  • Capacitance: 0.082µF
  • Voltage(AC): 200V
  • Voltage(DC): 630V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Peak Current: -
  • dv/dt Rating: 250V/µs
  • Output (kvar): -
  • Product Range: B32671P Series
  • Product Width: 5mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: 13mm
  • Ripple Current: -
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Product Diameter: -
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • RMS Current (Irms): -
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Typical Applications: Single-Phase PFC
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C